Ağız Kokusu (Halitosis) Nasıl Tedavi Edilir

Halitosis bildiğimiz adıysa ağız kokusudur. Kendi başına tam olarak hastalık kategorisine girmemekle beraber başka hastalıkların habercisi olabilmektedir. Halitosis, başta ağız sağlığına dikkat etmemekle ortaya çıkar. Farklı nedenlerden de meydana gelebileceği gibi genellikle ağızda kalan yemek artıkları temizlenmediği takdirde bakterilerin sülfürlü bileşenleri parçalaması sonucu kötü koku meydana gelir. Ağız sağlığına dikkat edilmemesiyle bu sorun ortaya çıkıyorsa o zaman tedavi oldukça basittir.
Ağız kokusu yaşam kalitesini oldukça kötü etkileyebilmektedir. İnsanlarla konuşmak, yan yana oturmak, karşılıklı sohbet etmek, öpüşmek oldukça acılı hale gelir. Genellikle yakınlaşılmaktan çekinilir ve devamlı olarak naneli şeker, naneli sakız gibi araçlara başvurulup dindirilmeye çalışılır. Sorun kökten çözülmeyip bastırılmaya çalışıldığı için de mütemadiyen devam eder. Peki, ne yapmak gerekli? Öncelikle başka hastalıkların habercisi olmadığından emin olmak adına kulak, burun, boğaz hekimine başvurmak gereklidir. Sonrasında sonuçlar temiz çıktığı takdirde diş hekimine yönlendirileceksiniz.

Diş hekimi dişlerinizi ve diş etlerinizin kontrolünü yapar. Çürük dişlerden kaynaklı kokular varsa çürük dişleri tedavi eder. Dişlerin tartar ve plaklardan temizliğini sağlar. Sonrasında en büyük iş size düşüyor.
Dişlerinizin temizliği yapıldıktan sonra muhakkak ağız yapınıza uygun bir diş fırçası seçmelisiniz. Doğru diş fırçalama tekniklerini öğrenmelisiniz. Eğer alabiliyorsanız yuvarlak dönen başlıklı diş fırçası satın ve her dişi tek tek temizleyin.

Uyandığınızda mutlaka genel bir şekilde dişlerinizi fırçalayın. Diş macunu olarak karbonatı macun kıvamına getirip kullanmak çok faydalı olacaktır.

Öte yandan kahvaltıdan sonra dişler fırçalanıp, diş ipiyle temizlenip, tuzlu suyla gargara yapılmalıdır. Sert içerikli gargaralar dişlerinize ve diş etlerinize uzun sürelerde zarar verebilir. Bu yüzden o gargaraları haftada 3-4 defa tuzlu su gargarasını günde en az 2 defa yapmak çok daha sağlıklı olacaktır. Gün içerisinde kafeinli içecekler, sigara tüketilmemeli.

Dilin sırtı mutlaka geriye kadar temizlenmeli. Yatmadan önce dişler kesinlikle ve kesinlikle pis bırakılmamalı. Gece boyunca bakterilerin kalıntıları parçalayıp koku oluşturmasına izin vermemeli. Bu adımlar sayesinde ağız kokusunu tedavi edebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir