Ağız Kuruluğu Nasıl Geçer ?

Ağız kuruluğu tükürük sağlısının azalmasıyla meydana gelmektedir. Tükürük salgısı sadece ağzı ıslatmaz. Bunun yanında birçok görevi vardır. Bunlardan ilki elbette besinlerin sindirilmesini sağlamaktır. Diğerleri ise, enfeksiyonları önlemek, çürükleri önlemek, çiğneyebilmek, yutabilmek gibi şeylerdir. Eğer ağızda kuruluk meydana gelirse doğal olarak hem nefes almakta, hem yutkunmakta, hem lokmalarımızı çiğnerken ve en son yutarken zor lanırız. Aynı zamanda dişlerimizde biriken kalıntılar düzgün bir şekilde temizlenmediğinde tükürük bunları parçalayamaz ve atıkların üzerinde bakteriler birikerek dişlerin çürümesine sebep olur.


Ağız kuruluğuna birçok etmen sebep olabilir. Bunlar ilaçlar olabilir, sigara kullanımı olabilir, vücudun susuz kalması olabilir, hastalık kaynaklı olabilir, burun açıcılar, hipertansiyon ilaçları, ağrıkesiciler olabilir. Eğer sürekli devam eden bir ağız kuruluğu probleminiz varsa o zaman bu ciddi bir hastalığın da habercisi olabilir. Bunlar diyabet, Parkinson, aids gibi hastalıklar olabilir bu nedenle asla önemsememezlik yapılmamalıdır.


Ağız kuruluğunun tedavisi vardır fakat bu daha çok size bağlıdır. Öncelikle şeker ağırlıklı beslenmeden kaçınılmalıdır. Bol bol su tüketilmeli ve bunun yanında şekersiz içecekler de tüketilmelidir. Bol bol sakız çiğnemeli ve alkollü içeceklerden, kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. Ağız hijyenine özellikle dikkat edilip sigara alışkanlığı varsa bundan uzak durulmalıdır. Takma diş kullanımı varsa takma dişlere uygun bir temizleme ürünü ile takma dişler temizlenmelidir. Yemekler yavaş yavaş ve uzun uzun çiğnenmelidir. Ekstra olarak günde 5-6 defa uzun uzun çiğnenen besinler tüketilmelidir. Bunların arasına şekersiz sakız da dahil olabilir. Yemekler yemek asitlerini yok eden besinler ile sonlandırılmalıdır. Bu sebze olabilir, fındık olabilir, peynir olabilir. Asidik meyvelere bir süre ara verilmeli ve özellikle yemek aralarında tercih edilmemelidir.
Ağız kuruluğu için ilaç tedavisi de bulunmaktadır. Ama öncelikle daha doğal yöntemler ile ve yapmanız gerekenlere dikkat edecek sorunu çözmeye çalışmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir