Anneliğin İlk Dönemleri

Anne olmak çok güzel bir duygudur evet ama bebeğimiz dünyaya geldikten sonraki 6 hafta belli zorlukları beraberinde getirir. Neyle karşılaşacağımızı bilmek ve ona göre tedbirlerimizi almak, destek almak, gerçekten hem bizim hem de bebeğimiz için çok önemlidir. Bebek dünyaya geldikten sonra salgılanan hormonların değişmesi kendimizi daha mutsuz hissetmemize yol açabilir. Ağlamalar, huzursuzluklar 6 haftaya kadar devam edebilir.
Bebek vücudu sıvı bir madde ile kaplı olarak dünyaya gelir. Bu onun vücut ısısını korumasını sağlar. Bebek doğduktan 2 gün sonra göbek bağına dikkat etmek şartıyla her gün yıkayabiliriz. Göbek bağı, bebeğimiz  anne karnında iken  beslenmesini sağlar. Ayrıca birçok antikoru bu kanal vasıtasıyla alır. Doğumdan sonra  da göbek bağının temizliğine dikkat etmeli, göbek kuruyup düşmeden, ona bir zarar gelmemesine özen göstermeliyiz. Doğumdan birkaç gün sonra da artık anne vücudundaki fazla suları atmaya başlamıştır. Vücudundaki şişlikler yavaş yavaş inmeye başlar. Doğumdan sonraki ilk 3 günde gelen sütün özelliği de farklıdır. Bebek için aşı mahiyetindedir. Annenin o nedenle de hemen bebeğini emzirmeye çalışması gerekir. Emzirdikçe de sütü gelecektir. Emzirme sırasında annenin göğüs temizliğine  özellikle dikkat etmesi gerekmektedir.


Zorlu bir hamilelik süreci ve doğum süreci geçiren anne yorgundur. Dinlenmeye ve kaybettiği vitaminleri kazanmaya ihtiyacı vardır. Uyumalı dinlenmeli, düzenli beslenmelidir.2 ay kadar da demir takviyesi yapılmalıdır. Doktor tavsiyesi haricinde sakinleştirici ilaçlar kullanılmamalıdır. Yine doktora danışarak karın kaslarını güçlendirecek egzersizler yapmak gereklidir. Bu sırada da ona destek olacak kişilere ihtiyaç duyar. Mükemmel anne olmak zorunda olmadığını bilmeli, buna göre davranmalıdır. Kendisini rahat hissetmesi çocukla aralarında kurulacak olan duygusal bağın daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayacaktır. İlk haftalarda bebeği sık sık emzirmek gerekebilir.  2-3 saat aralarla emzirmemiz yeterlidir,  zaten diğer zamanlarını uyuyarak geçirecektir. Emzirdikten sonra da rahat bir uyku için bebeğin gazı çıkarılmalıdır. Bebeğin altı sık sık temizlenmeli, havalanmasına müsaade etmeli, pişik oluşumuna karşı da pişik kremlerinden destek almalıdır.
Doktor önermediği müddetçe sıkı kundaklar yapılmamalı çocuk elini  kolunu ayaklarını oynatıp kendini tanımalıdır. Hem de bu hareketler vesilesiyle kas gelişimi de sağlanacaktır. Bebeğimize pamuklu kıyafetler giydirmeli sentetiklerden uzak durmalıyız. Sıcak tutmaya çalışmalı, üşütmemeli, fakat terletmemeye de özen göstermeliyiz. 6 hafta sonra hem anne hem baba hem de bebek birbirlerine alışmış olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir