Ayak Kokusu Nasıl Geçer ?

Ayak kokusu toplumumuzda itici olarak kabul edilen, insanların hoş olarak bulmadıkları, genellikle şikayet ettikleri sorundur. Ayak kokusuna neden olan bir bakteri türüdür. Ayaklar sürekli ayakkabıların içerisinde durarak terlemeye daha sonra da kokuya neden olurlar. Gün boyunca ayakkabı giyinen bir kişinin ayaklarının kokması kaçınılmazdır. Ayak kokusuna neden olan birçok etken bulunmaktadır. Sürekli her gün aynı ayakkabıyı giymek, iki gün üst üste aynı çorabı giymek, çorapların iyi yıkanmaması, ayakkabıların iyi havalanmaması, ayakların düzenli olarak yıkanmaması ayak kokusuna neden olan etkenlerdir.


Ayak kokusu oluşmaması için her gün aynı ayakkabı giyilmemesi lazımdır. Bunun için yüzlerce ayakkabınız olması gerekmiyor, normal klasik ayakkabılarınızdan iki çift bulunsa bile nöbetleşe olarak giymek ayak kokusu oluşmasını engelleyecektir. Özellikle yazın havaların ısınması ve daha çok sıcak olması nedeniyle ayakların terlemesi ve buna bağlı olarak kokması daha olağandır. Sıcak havalarda kolay hava alacak, hafif, ayağın rahat edebileceği ayakkabılar giyinmelidir. Giyilen ayakkabı açık alanda bir gün havalandırılması gerekmektedir.


Ayağın kokusunun giderilmesi ve ayağın koku oluşumunun engellenmesi için ayaklar mutlaka iyi bir şekilde yıkanmalıdır. Ayaklardaki tırnak batmaları, yara nasır gibi hastalıkların giderilmesi için ayak bakımı önemlidir, ayaklar bir ayak yıkama leğenin içinde her akşam ya da gün aşırı olarak karbonatlı su içerisinde bekletilirse koku yapma ve olan kokunun giderilmesi sağlanabilir.

Ayak kokuları için özel olarak üretilmiş kremler bulunmaktadır, çiçek ya da güzel kokulu kremler kullanarak ayaklarınızın kokusunu rahatlıkla giderebilirsiniz. Çorap ayak bakımı ve ayak kokusu bakımından önemli bir etken sayılabilir. Havlu olarak tabir ettiğimiz pamuklu çoraplar ayaklardaki teri emerek ayağın kokusunu engellemektedir, çoraplar iyi yıkanmış ve ütülenmiş olarak kullanılabilir. Böylelikle bakteri oluşumunun önüne geçilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir