Biberiye Nasıl Kullanılır ?

Ana yurdu Akdeniz havzası olup Güney Ege ile Akdeniz bölgelerimizin kıyı kesimlerinde ve hatta şimdi İstanbul’da bile yetiştirilen çalı formunda bitkidir. 100-200 cm’ye kadar boy atabilir. Kış mevsiminde yapraklarını dökmeyen biberiye çok iyi bir çıt bitkisi olur. Yaklaşık 2 cm uzunluktaki iğne biçimli yaprakları, reçine kokulu, üst yüzeyi koyu yeşil ve altı gri renklidir. Yaz mevsimi boyunca açan mor, mavi ya da eflatun renkli küçük çiçekleri vardır.

Şifalı etkileri
Biberiye bitkisinin pek çok şifalı etkisinin başında depresyonun atlatılması ve migren durumunun rahatlaması gelir. Ayrıca biberiye kişinin mide ve bağırsaklarını uyararak sindirim sistemi ve karaciğer rahatsızlıklarında iyileştirici etkiler gösterir. Safra salgılarını artırır. İdrar söktürücüdür. Bayanlarda aybaşı durumunu düzene sokar. Bedeni güçlendirici bir toniktir.

Tedavide kullanımı
Biberiye bitkisinin yaprak ve genç sürgünleri şifalı etkilerinin en yüksek olduğu çiçek açma dönemlerinde toplanır. Bunlar ya öylece taze olarak kullanılır ya da sonraki kullanımlar için gölgelik, serin ve havadar bit yerde kurutulur. Kullanımında bu bitki karışımından bir tatlı kaşığı dolusu alınıp bir bardak kaynar suyun içine atılarak ve 10-15 dakika süreyle demlendirilerek çay elde edilir. Bu karşımdan istenildiği kadar içilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir