Bitcoin Nedir ? Nasıl Para Kazanılır ?

Bitcoin, 2009 yılında, Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi tarafından yaratılan yeni bir para birimidir. İşlemler hiçbir aracı kişi olmadan yapılır – yani hiçbir banka olmaksızın! İşlem ücreti yoktur ve gerçek adınızı vermenize gerek yoktur. Alışverişlerde artık insanlar bitcoin kabul etmeye başlıyor: Web barındırma hizmetlerinden, pizza veya manikür ürünlerine kadar pek çok ürün satın alabilirsiniz.
Bitcoin, anonim olarak mal satın almak için kullanılabilir. Buna ek olarak, uluslararası ödemeler kolay ve ucuz gerçekleşir çünkü herhangi bir düzenlemeye tabi değildir. Küçük işletmeler, kredi kartı ücretleri olmadığı için onlardan hoşlanıyor olabilir. Bazı insanlar ise sadece bir yatırım olarak satın alırlar ve değerinin yükseleceklerini ümit ederler.


Her bir bit eşlik işlemi bir genel günlüğe kaydedilmiş olmasına rağmen, alıcıların ve satıcıların adları asla gösterilmez – sadece m-cüzdan kimlikleri gösterilir. Bu, bitcoin kullanıcılarının işlemlerini gizli tutarken, onlara kolayca geri iz bırakmadan herhangi bir şeyi satın almasına veya satmasına da olanak tanır. Bu nedenle, çevrimiçi uyuşturucu veya yasadışı faaliyet alanlar için para birimi haline gelmiştir.
Bitcoinciliğe ne olacağını kimse bilmiyor. Çoğunlukla düzensizdir, ancak durum kısa zamanda değişebilir. Nitekim devletler, vergilendirme ve para birimi üzerindeki kontrol eksikliklerinden endişe ediyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir