Çarkıfelek Çiçeginin Faydaları Nelerdir

Anayurdu Amerika ile Asya’nın tropikal bölgeleri olan, ülkemizin sıcak ve ılık yörelerinde süs bitkisi olarak yetiştirilen,  sarmaşık ya da ağaçsı formunda gelişen çarkıfelekler kış mevsiminde yapraklarını dökmeyen çokyıllık bitkilerdir. Türlerine göre boyları 5-15 m dolayında olur. 3-5 parçalı ucu sivri ve yeşil renkli yaprakları vardır. Genellikle fincan tabağı ya da kâse biçiminde açan çok gösterişli iri çiçekleri egzotik görünüşlü ve mor, kırmızı veya beyaz renklerdedir. Bu çiçeklerinden sarı veya mor renklerde limon benzeri meyvelerini verir.

Şifalı etkileri
Çarkıfeleklerin yaprakları ile olgun meyvelerin şifalı etkileri şunlardır. Aşırı gerginlik (stres) ile endişelilik durumlarını giderir. Sinirleri yatıştırıcıdır. Uykusuzluk durumunu geçirir, kişiye rahat uyku uyuma imkanı sağlar. Parkinson hastalığı ile isteri nöbetlerinde rahatlatıcıdır. Zona hastalığında da rahatlatıcı olurlar.

Tedavide kullanımı : İlkbahar sonu ile yaz başlarında bitkinin çiçek açmamış dallarından körpe yaprakları toplanır. Bunlar gölgelik ve havadar bir yerde özenle kurutulur. Bu kurutulmuş yapraklardan bir tatlı kaşığı dolusu alınıp bir bardak kaynar suda 15 dakika süreyle demlendirilerek bir çay elde edilir. Uykusuzluk durumunda gece yatmadan önce bu çaydan 1 fincan içilir. Çarkıfelek meyveleri de aynı şifalı etkileri sağlamaktadır. Bunun için olgun meyvelerinin tepesi kesilerek ve içine bir kaşık sokularak eti ile suyunun tüketilmesi yeterli olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir