Çocuklarda Bebeklerde Diş Bakımı

Çocuklarda Bebeklerde Diş Bakımı
Artık bebeğinizin dişleri çıkıyor ve onlara bakmaya başlamanın vakti geldi geldi demektir. Bu sadece kısa bir süre için olsa da, gelecekteki kalıcı dişler için çok önemlidir. Bebeğinizin yeni dişlerine en iyi bakımı yaptırdığınızdan emin olun. Bebek dişleri çok hassas olur. Bebeğinizin sağlığı sizin mutluluğunuz demektir.
Bebeğin Dişleri Çıkmadan Önce Bakıma Başlayın
Çocuğunuzun ağzını temizlemeye başlayın. Karnını doyurduktan sonra, sıcak, ıslak bir bez veya parmağınıza sardığınız nemli bir bez ile diş etini silin.
Bebeklerin Dişlerine Dikkat Etmelisiniz
Dişler çıkmaya başlayınca, hemen onlarla ilgilenmeye başlayın. Birçok ebeveyn, bebeğin dişlerinin önemli olmadığını düşünür; çünkü bebeğin yerini kalıcı olanlarla değiştirir. Ancak bu ilk dişler kalıcı olanların aralıklarını korur ve bebek çiğneme ve konuşmasında sıkıntı yaşamaz. Düzgün bakılmıyorsa çürüme yapabilirler, bu da diş eti iltihabına neden olur ve diş eti iltihabı diş aralığını etkileyebilir.
Dişleri Su ile Temizleyin
Çoğu bebek maması, bebeklerin dişlerinde artıklar bırakabilir bu artıkları yemeklerden sonra sadece suyla kolayca yıkayabilirsiniz. Çürüme, dişler ilk ortaya çıktığında olur. Bebeğiniz gülümsediğinde, ağzında beyazlar görüyorsanız, bir tüp florür diş macunu almanın vakti gelmiş demektir. Bebeğin yaşı ilerleyince bir diş fırçası seçmek isteyebilirsiniz. Ancak mümkün olduğunca yumuşak bir diş fırçası seçmek iyi olur, böylece bebek diş fırçasını ağzına almaya alışabilir. Muhtemelen Bebek dişlerini temizlemek için, yalnızca 18 ayda masa yemekleri yiyene kadar fırça kullanmanız gerekmez. Bununla birlikte, yürümeye başlayan çocuk yapışkan, şekerli yiyecekler yediyse çocuğunuzun dişlerini bir diş fırçası veya halka benzeri temizleyici ve biraz karbonat sodasıyla hafifçe temizlemek faydalı olur. Bebeğin dişlerinin, şekeri içeren içeceklere sık sık maruz kalması diş çürümesine neden olabilir. Bu tür yiyecekleri bebeğinizin sağlığı için onlardan uzak tutmalısınız. Ayrıca bebeklere kendi kaşığınızdan ya da çatalınızdan yemekler vermeyin. Bu sizde ki bir mikrobun ona geçmesine neden olabilir. Ağız sağlığı için doktorlardan da yardım alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir