Diş İltihabı Nasıl Geçer ?

Dişler zaman zaman ağrır. Bazen iyi bakılmadığında hassaslaşır, bazen yenen yemekler sonucunda ağrılar oluşabilir. Çok soğuk veya çok sıcak yiyecekler sonucunda dişlerin minesi zarar görür ve ağrılar meydana gelir. Dişlere iyi bakılmazsa da dişler çürümeye başlar. Çürümeler de dramatik boyutlara ulaştığında diş kurtarılamaz hale gelir ve çekilmek zorunda kalınabilir.


Bilmek gerekir öncelikle diş bir kemiksi dokudur. Dişler kanamaz, iltihaplanmaz. Çürür ve kırılır. Burada iltihaplanan doku diş etinin kendisidir. Diş etinin iltihaplanması durumunda diş hekimi de dişe müdahale edemez. Dişleri bu kadar ağrıtan, boğazımızın ağrımasına yanağımızın şişmesine neden olan şey iltihaptır ve virüs kaynaklı bir durumdur. Böyle bir durumda muhakkak doktor kontrolünde antibiyotik kullanmak gereklidir. Eğer iltihap geçmeden işlem yapılırsa bu çok çok ciddi ağrılara sebep olmaktadır. Dişe yapılan uygulamalarda çok ciddi kanamalar meydana gelecektir.
Böyle bir durumla karşılaşmamak için öncelikle yapılması gerekenler vardır. İlk olarak dişlerin temizliğine özen gösterilmesidir. İkinci olarak, şekerli ve karbonhidratlı ürünler fazla kullanılmamalıdır. Dişler ile herhangi bir şey kopartılmamalı ve minesinin zarar görmesine izin vermemeliyiz. En uzun 6 ayda bir diş hekimine görünüp dolgularımız kontrol ettirilmeli. Çürük oluşmaya başladıysa müdahale edilmeli, dişlerde farkında olmadan meydana gelen sıkma gibi sorunlara karşı önlemler alınmalıdır.
Oldu ki apse meydana geldi bu durumda ilk olarak sıcakta uzak durunuz. Kesinlikle sıcak şeyler tüketmemeli ve sıcak kompreslerde bulunmamalısınız. Daime yapacağınız işlemler soğuk olmalıdır.
Ağız tuzlu su ile gün içerisinde birkaç kere çalkalanmalıdır. Bu hem mikropların ölmesini sağlar hem de uyuşmayla ağrının azalmasını sağlar.
Islatılmış poşet çay bir süre derin dondurucuda soğutulur ve diş özerine ağrılı bölgeye kompres yapılır.
Suyun içine birkaç damla çay ağacı yağı damlatıp anti bakteriyel özellikle sade bir gargara elde edebilirsiniz. Bunu günde birkaç kere kullanmalısınız.
Karanfil yapından faydalanarak bölgesi uyuşturabilirsiniz.
Karanfilin tanelerini biraz kırıp bölgeyi tamamen bununla kaplayıp uyuşmasını da sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir