GİNKGO BİLOBA (MABET AĞACI ) FAYDALARI

Anayurdu Çin olan ve kış mevsiminde yapraklarını döken ginkgo ağacı 30 m’ye kadar boy atabilir. Çinde tapınakların bahçesinde yetiştirildiği için mabet ağacı diye adlandırılan ginkgolar en az 1000 yıl yaşarlar. İklim koşullarımız pek uygun halde gingkgolar ülkemizde ne yazık ki süs ağacı olarak çok kısıtlı sayıda yetiştirilmektedir. Bu bitkinin duru yeşil renkli ve yelpaze biçiminde irice yaprakları vardır. İlkbahar mevsiminde erkek ve dişi çiçekleri ayrı ayrı ağaçlarda sarı renkte açar. Dişi çiçeğinden içindeki çekirdeği kırılarak yenilebilen meyveleri sonbaharda olgunlaşır.

ŞİFALI ETKİLERİ
 Ben ve çevresindeki damarlarda genişletici etki yaparak beyindeki kan dolaşımını hızlandırır. Bedendeki tüm damarları etkileyerek gene kan dolaşımını hızlandırıcı etki yapar. Beyinde sodyum-potasyum moleküllerinin yer değiştirmesi kolaylaştırır. Belleği güçlendirir, konsantrasyon sorunlarını giderir. Damarların yapısını güçlendirerek bedenin yaşlanmasını geciktirir. Yaşlanmaya bağlı depresyonların atlatılmasına yardımcı olur. Göz retinasını korur. Alzheimer hastalığının ilk aşamalarında zihinsel gerilemenin geciktirilmesine yardımcı olur.

TEDAVİDE KULLANIMI
Önemli şifalı etkilerinden yararlanılmak üzere Ginkgo ağacının iki-üç yaprağı alınıp suda kaynatılarak elde edilen dekoksiyon içilir. Ağacın yaprakları bulunamazsa bunlardan çıkarılan özütünü içeren ve piyasada satılan ekstrelerinin alınarak günde 1-2 kapsül içilmesi önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir