Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir ?

Gözlerin kanlanması gözlerin içerisinde damarların kırmızılaşması demektir. Bunun sonucu olarak gözlerin beyaz kısımları daha kırmızı görünür ve beraberinde gözde batmalar meydana gelir. Genelde alerjik reaksiyonlar sonucu, aşırı kuruluk, yorgunluk, alkol tüketilmesi, gözün mikrop kapması gibi birçok nedenden meydana gelmektedir. Gözlerin kanlanmasını tedavi edebilmek için birçok farklı yöntem vardır. Gözlerin kanlanması eğer uzun sürüyorsa o zaman doktora başvurmak ve doktor kontrolünde ilaç kullanmak çok önemlidir. Ancak kısa sürelerde meydana gelen göz kanlanmasına en iyi gelecek ilaçlardan birisi soğuk preslerdir.


Başlıca olarak göz kanlanması 2 sebepten oluşmaktadır. Bunlardan birisi herhangi bir sebeple toz kaçması, zararlı maddelerin göze girmesi sonucu eller temiz değilken gözlere dokunulması sonucunda gözde kanlanma meydana gelebilir. Diğer bir sebep ise gözlerin kendi kendine kaşınmaya başlamasıdır. Eğer gözler kendi kendine kaşınıyorsa bunların da bazı sebepleri vardır göz kuruluğu, vitamin eksikliği, elektronik aletlere uzun süre bakmak, göz nezlesi gibi durumlar sebep olmaktadır.
Eğer göz nezlesinden meydana gelmiş gibi çok kanlanması varsa ki genellikle kapalı alanda çok fazla kalan bireylerden ve çocuklarda olabilmektedir. Bu durumda doktora başvurulmalıdır ve doktorun tavsiye ettiği ilaçlardan yararlanılmalıdır. Toz, kimyasal maddeler, polenler, gıda maddelerinden kaynaklı alerjik reaksiyon sonucu bir göz kanlanması yaşıyorsak o zaman bu durumu belirlemeli ve uzak durmalıyız. Bunun yanı sıra anti histamik göz damlalı kullanılarak gözlerdeki kanlanmalar dindirilebilir.
Eğer gözler bir darbeyle karşılaştıysa veya bir maddenin göze teması sonucunda gözlerde kanamalar meydana gelmiş olabilir. Böyle durumlarda herhangi bir işlem yapılmadan gözler soğuk suyla yıkanmalı ve acil bir şekilde doktora gidilmelidir.
Diğer bir neden gözdeki kuruluktur. Gözlerdeki kuruluklar aşırı boyutlara ulaşırsa da kanlanma görülebilir gözlerde kuruluklar birçok sebeple oluşabilir. Bunlar kirli ortamlarda çok kalmak, rüzgarlı havalarda çok durmak, elektronik aletlerin ekranlarına çok uzun süre bakmak ve uzun saatler uykusuz kalmak gözlerde kuruluk meydana getirecektir.
Ayrıca havuç gibi C vitamini yüksel olan ve göz sağlığı için özellikle faydası olan besinlerden direk olarak yararlanıp gözlerimize içeriden de bakım yapmamız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir