Göz Kapağı Kaşıntısı Neden Olur?

Kesinlikle hafife alınmaması gereken bir durumdur. Tam olarak göz kapağının iç kısımlarında yanma batma gibi görülebileceği gibi kirpik dibinde de kendini gösterebilmektedir. Batma, kızarıklık, yanma, sanki göze bir şey kaçmış gibi bir his verecektir. Hem göz kapağında hem de kirpik dibinde şişmelere neden olabilmektedir. Birçok etmen bu duruma sebep olabilmektedir. Özellikle kirpik dibinde görülmesi ciddidir. Aynı gün içerisinde geçmiyorsa veya çaylar ile ılık kompresler sayesinde geçmiyorsa mutlaka doktora görünülmelidir.


Öncelikle göz kapağı kaşıntısı alerjiler sebebiyle olabilmektedir. Bunlar bahar alerjisi, polen alerjisi olabileceği gibi, besinlerden kaynaklı alerjiler de olabilir. Eğer hangi besinlerin sizde alerjiye neden olduğunu bilmiyorsanız yediklerinizi not alabilir ve alerji kaynağını bulana kadar tek çeşit yemelisiniz. Öte yandan alerjinin sebebi belliyse bu durumda alerjinin belirtilerini azaltabilecek ilaçlar kullanabilirsiniz.


Bir diğer etken blefarit adını almış olan göz kapağı iltihabıdır. Genellikle iltihap başlaman önce kaşıntılar başlar ve iltihap arttıkça kaşıntıların boyutları da artarak devam eder. Vücutta herhangi hiçbir problem olmadan ortaya çıkabileceği gibi hijyen kaynaklı ortaya çıkma ihtimali de vardır.
Bir başka neden ise bakteri ve virüs kaynaklı iltihaplanmalardır. Aslında aralarında en ciddi sayılabilen göz kaşıntısı durumudur. Bakteri veya virüs kaynaklı olan bu durumlarda sorun antibiyotikler ile giderilememektedir. Bunun yanı sıra birde bulaşıcı özellik göstermektedir. Bu sebeple eğer kaşıntı oluşmaya başladıysa havlunuzu ortak kullanılan havlulardan ayırmalı hatta tek kullanımlık peçeteler tercih etmelisiniz bu sayede bulaşma riskini azaltacaksınız.
Gözlerde meydana gelen kurulukta göz kaşıntısına sebep olabilmektedir. Genelde aşırı uykusuzluk, çok yorgun gözler, toza veya rüzgara çok maruz kalmış olan gözler, bilgisayar televizyon, telefon gibi elektronik aletlere çok bakan gözlerde kuruluk problemiyle beraber kaşıntı problemine de sık sık rastlanmaktadır. Son olarak korneaya zarar gelmesi gözün kaşınmasına sebep olabilmektedir. Kontak lens kullananlar ve genellikle de lenslerinin hijyenine dikkat etmeyenler de görülmektedir. Bu yüzden lensler devamlı olarak değil çok ihtiyaç dâhilinde kullanılmalıdır. Genel olarak gözlükler tercih edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir