Göz Kayması Neden Olur?

Göz kayması, halk tabiriyle şaşılık, gözlerin tek bir hizaya aynı anda bakamamasıdır. Gözlerin ikisi de veya birisinin farklı bir yöne kaymasıdır. Sürekli olarak görülmekle beraber gözler çok yorgun olduğunda ara ara da kendini gösterebilmektedir. Eğer iki gözde de kayma varsa daha az kayan göz hakimiyet kazanır. Tek gözde kayma varsa bu durumda da kaymayan göz hakimiyet kazanır. Kaymayan veya daha az kayan gözün beyin ile koordinasyonu daha sağlamdır.

Bu sebeple görme yeteneği de daha fazladır.
Göz kayması yetişkinlerde de çocuklarda da yeni doğan bebeklerde de görülebilmektedir. Yeni doğan bebeklerde özellikle 4. Ay ve 6. Ayda bu sorun ortadan kalkmaya başlar. Fakat sonrasında devam ediyorsa müdahale etmekte fayda var. Tek gözde veya iki gözde de görülebilmektedir. Erkenden müdahale edildiği takdirde de kolay bir şekilde problem çözülebilmektedir. Fakat ertelenir veya önemsenmezse kalıcı görme kusurlarına sebebiyet verebilmektedir.
Çocuklarda göz kayma durumu ise genellikle 1 yaş ile 4 yaş arasında kendini göstermektedir. Bu aralıkta tespit edilmiş olan göz kayması durumunda en acil şekilde doktora başvurmak gereklidir. Bilinmelidir ki eğer kayan göz tedavi edilmez ise zamanla beyin ile bağlantısı ve koordinasyonu bozulan gözün görme yetisi git gide azalacaktır. Görme yetisi azaldıkça kişilerde denge sistemi 3 boyutlu görme sistemi zayıfladığından dolayı azalacaktır.
Göz kaymasının belirgin bir nedeni olduğunu bilinmiyor. Ya doğuştan gelir ya da sonradan kendini gösterir. Bazı durumlarda göz tembelliği ile başlar ve kendini göz kaymasına doğru bırakır. Genetik faktörlerin yanı sıra ile hipermetrop, miyop, astigmat gibi problemler sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir. Bunların yanı sıra sinirsel kaynaklı problemlerden de göz kayması olabilir. Bunlar; noonan sendromu, down sendromu, beyin felci, beyin yaralanması, beyin tümörü, göz kanseri, prematüre doğum ve trizomu 18 sendromu gibi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir