Hamilelikte Neler Yenmeli ?

Hamilelik dünya üzerinde anne için verilebilecek en güzel hediyedir, mucizedir. Hamile olduğumuzu öğrendiğimiz andan itibaren başlarız araştırmalar yapmaya. Nasıl beslenmeli, neler yenmeli, nelere dikkat edilmeli vs.

Bu araştırmaların en başında şüphesiz ki hamilelik döneminde nasıl beslenilmesi gerektiğidir. Çünkü hamilelik denilince sürekli aşeren anneler gelir aklımıza. Eşler için kabus olan aşermeler. Peki bu beslenmeler doğru mu ? Ne canımız çekerse yemeli miyiz ? Yoksa dikkat mi etmeliyiz ? Belki de eski beslenme alışkanlığımızı tamamen değiştirmek zorunda kalacağız. Hamilelikte beslenmede dikkat edilmesi gereken en önemli şey beslenmenin dengeli bir şekilde tüketilmesidir.

Günde 3-4 porsiyon protein içeren besinler tüketmeliyiz

Hamilelikte hayvansal gıdalar tüketmeliyiz. Çünkü hamilelikte proteine olan ihtiyaç artar.  Tabii sadece hayvansal gıdalar değil bitkisel poteinlerde tüketmeliyiz. Kuru baklagil yiyerek protein ihtiyacını giderebilirsin. En çok dikkat etmen gereken şey ise iyi pişmemiş etlerden uzak durman.

Günde 3-4 porsiyon kalsiyum içeren besinler tüketmeliyiz.

Süt ve süt grubu ürünler hamilelikte bol bol tüketilmesi gereken şeylerdir. Üstelik süt grubu besinlerde proteinde vardır. Muhakkak menüne 3-4 porsiyon süt ve süt grubu besinleri dahil etmelisin.

Tam tahıllı besinler ve ekmek grubu 

Tahıllar B grubu vitaminleri yönünden zengindir.  Aynı zamanda selenyum, çinko, krom, magnezyum gibi önemli mineralleri de içerir. Beyaz pirinç ise uzak durman gereken besin grubudur

Bol bol meyve tüketiyoruz.

Özellikle C grubu vitaminlerini almak için portakal, mandalina gibi besinleri tüketiyoruz. Hamilelik diyetimize muhakkak 2-3 porsiyon meyveyi ekliyoruz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir