Hercai Menekşesinin Faydaları

Kış mevsiminde yapraklarını dökmeyen bitki olarak bilinen hercai menekşe, Avrupa ve Asya kıtalarında yetişmektedir. Ülkemizde yaygın olarak bahçelerde yetiştirilmektedir. Çok uzun yıllardır var olan hercai menekşenin ömrü çok kısadır. Boyları 8-20 cm arasındadır. Kalp yada yumurtamsı biçimli, uzun saplı, yeşil renkli, kenarları dişli yaprakları vardır. Gösterişli yapraklarını ilkbahar mevsiminden sonbahar mevsimine kadar açar. Renkleri mor, lavanta mavisi, beyaz yada sarı renklidir. Ancak kültür çeşitlerinde kırmızı, kızıl, mavinin her tonunda çiçek açan örnekleri de yetiştirilmiştir.

Şifalı etkileri:
Hercai menekşesinin şifalı etkileri şöyle sıralanabilir : Balgam söktürücü, soğuk algınlığı, öksürük, boğmaca ve bronşitte iyileştirici ve rahatlatıcı etkileri görülür. İdrar söktürücüdür. Sistis ve ağrılı iltihap yapma durumlarında iyileştirici etkiler yapar. Kanı temizler.

Tedavide Kullanımı:
Şifalı etkilerinden yararlanmak için hercai menekşesinin çiçek açtığı dönemlerde yaprak, sap ve çiçekleri toplanır. Bunlar gölge, kuru ve havadar bir yerde özenle kurutulur. Gerektiğinde kurutulmuş bu bitki karışımdan bir tatlı kaşığı alınıp bir bardak kaynar suyun içinde 10-15 dakika süre ile demlenir. Böylece elde edilen infüzyondan günde 3 kez birer çay fincanı içilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir