İyi Bir Anne Olmak İçin Öneriler

Öncelikle, iyi bir insan olmaya çalışmalı. Çocuğunuz olmadan hemen önce alıp okuyacağınız; ‘Çocuk Nasıl Yetiştirilir?’ adlı kitapların ve türevlerinin bir faydası olmadığını yaşarken göreceksiniz. Çünkü önemli olan önce sizin yetişmenizdir. En güzel çocuk yetiştirme tekniği öncelikle halle örnek olmaktır. Güzel ahlak sahibi, iradeli, sorumluluk sahibi insanlar yetiştirebilmektir davranışlarımızı kontrol edebilmemizi sağlar. Bu konuda da çocuklarımıza yardımcı olmak bize düşer.
Bir anne olarak ilk başarmamız gereken şey çocuklarımızı her koşulda, karşılıksız sevdiğimizi onlara hissettirebilmektir. Sevgiyle halledilemeyecek  bir sorun yoktur. Önce sevgi sonra da saygıyı hayatımızda yerleştirmeliyiz. Daha küçüktür demeden  insan olma haklarına her zaman saygı göstermeliyiz.  Şunu unutmayalım ki eşimize, diğer kardeşlerine, akrabalara ve çevremize karşı olan tavırlarımız her zaman kontrol altında olacaktır. Çocuk yalanımıza tanık olmamalıdır. Tutamayacağımız sözleri çocuklarımıza ve çevremizdeki insanlara vermemeliyiz. Derler ki ‘öl, söz verme, öl, sözünden dönme’. Fakat elimizde olmayan sebeplerle sözümüzü yerine getiremediysek konuşarak çocuğumuza bunu anlatmalı ikna etmeliyiz.
Nasıl İyi Bir Anne Olabilirim?
Küçük yaşlarından itibaren sorumluk gerektirecek ödevler vermeli, başardığında en azından teşekkür etmesini bilmeliyiz. Sorumluluk duygusunun çok küçükken verilmeye başlanması gerektiğini unutmamalıyız. Annenin çocuklarına herkesin sorumlulukları olduğu, her canlının haklarına saygı göstererek bunları yerine getirmesi gerektiği duygusunu vermesi gerekir. Yani insanlardan beklentilerimizin de bir sınırı olmalıdır.  Okul çağına geldiği halede çocukların ödevlerini yapmakta zorluk çekmelerinin en büyük sebebi bu eğitimin üzerinde durulmamasıdır. Çocuklarınızın daha küçük yaşlarında kazandırmaya çalıştığımız fakat başarılı olamadığımız alışkanlıklar varsa korkmayın. Bir şansınız daha var. Ergenlik dönemi. Bu dönem 6-7 yıl sürebilen uzun bir dönemdir. Fakat gayretle eksiklerimizi tamamlayabiliriz.
Anneler olarak eğitimde en önemli olanın iyi bir irade kontrolü olduğunu unutmayalım. Çocuklarımızın mutlu ve zor, sıkıntılı zamanlarında  yanlarında olalım. İsteklerimizi üst perdeden emredici üslupla değil. Konuşarak, ikna ederek yaptırmaya çalışalım. Bizimde bir ihtiyacımız, sıkıntımız olduğunda onlardan yardım isteyeceğimizi bilmeleri gerekir. Bu hem kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar hem de davranışsal olarak bunu öğrenirler. Çocuklarımızın bizim gibi düşünmesini, yaşamasını bekleme hakkımız yoktur. Her çocuk dünyaya farklı yetenek ve donanımla gelir bize düşen saygı göstermektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir