Kadın Sağlığının Yaş Haritası

Kadınlarında, erkekler gibi yaşlandıkça hastalıkları artmaktadır. Hem yaşa bağlı hücrelerin azalması hem de kilo fazlalığı hastalıkların vücuda girmesini kolaylaştırabilir.

35 Yaş Üstü Kadınların Sağlığı
Kadınların en sağlıklı olduğu dönemler, 35 yaş altı dönemleridir. 35 yaşını geçince vücutta belli başlı organlar sıkıntı çıkarabilir. Bunlardan en çok rastlananı, baş ağrısıdır. Baş ağrısı, sorumlulukların artmasından dolayı ortaya çıkan stres nedeniyle oluşabilir. Kadınlarda 35 yaş üstünde görülen bir başka hastalıksa tendinittir. Tendinit tendonların zayıflamasından ve incelmesinden dolayı meydana gelebilir. Bazı ilaçlar bu tip hastalıklarda rahatlama sağlayabilir.

2. 45 Yaş Üstü Kadınların Sağlığı
Kadınlar, 45 yaşını geçince yaşlanmanın da etkisiyle sırt ağrısı, eklem ağrısı, kireçlenme gibi hastalıklarla karşı karşıya kalabilirler. Bu hastalıklar, bazen ameliyat gerektirirken bazen de ilaçlarla geçebilir. 45 yaşının üstündeki kadınların diğer bir sıkıntısı ise menopozdur. Adet kanamalarından kurtulurlar ancak daha fazla sorunla baş etmek zorunda kalırlar. Ani ateş basması, kilo değişimi, baş ağrısı bu sorunlardan sadece bir kaçıdır. Ama bu sorunlardan kesinlikle korkmamak gerekir. Çünkü Havva’dan bu zamana kadar gelen bütün kadınlar, bu sorunla baş etmeyi bilmişlerdir.

3. 55 Yaş Üstü Kadınların Sağlığı
55 yaş üstü kadınların en çok şikayet ettiği sorunlar, eklem ağrıları ve vücudun herhangi bir yerinde oluşan şişliklerdir. Bu sorunların temelinde Osteartrit hastalığı bulunur. Bu hastalığın verdiği ağrılardan egzersizlerle ve dengeli beslenme ile kurtulabilir. Yaş ilerledikçe her insanın vücudunun belli başlı yerlerinde bunun gibi sıkıntılar oluşabilir. Ancak bunların hiçbirinden korkulmamalıdır. Çünkü sağlıkta her geçen gün yeni bir tedavi yöntemi bulunmaktadır. Artık hastanelerin gelişmiş ve donanımlı olması, doktorların da tecrübeli olması sağlık açısından çok önemli gelişmelerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir