Kadınların Tercih Etmesi Gereken Ayakkabılar

Ayakkabımızı sadece görüntüsü için  değil, ayaklarımızın sağlığını düşünerek de almalıyız. Uzmanlar topuklu ayakkabıların en fazla 4-5 yükseklikte olması gerektiğini söylüyorlar. Ayakkabılarımız kalın topuklu, geniş uçlu ve ayağın hava almasını sağlayıp terletmeyen ürünlerden yapılmalı, alırken bu özellikte olan ayakkabıları tercih edilmeliyiz.
Dar sivri burunlu ayakkabılar parmaklarda ve tırnaklarda şekil bozukluğuna, ağrılı nasırlara sebep olabilir. İdeal topuk yüksekliği 2cm dir. Babet ayakkabılar, vücudun yükünün daha çok topukta toplanmasına sebep olduğu için, bilek, kalça ağrılarına sebep olabilir. Topuk dikeni ve taban çökmesi ile uğraşmak zorunda kalabiliriz. Ayakta durduğumuz zaman vücut ağırlığımızın  yüzde altmışı topuklara, yüzde kırkı ayaklarımızın ön kısmına yansır. Topuklu ayakkabılar da ise  bu oran tersine döner. vücudun bütün yükü ön tarafa yığıldığı için de diz ağrılarına, menüsküs yaralanmalarına, yine dizlerde  ve ayaklarda kireçlenmelere sebep olabilir. Yine aşırı yüklenmeden dolayı bacak ağrılarına sebep olabilir. Topuklu ayakkabı tercihinden dolayı içe basma bozuklukları, ayak başparmağında taraklanmalar meydana gelebilir.
Doğru ayakkabı seçimi duruş bozukluklarının önüne geçeceği için  erken yaşlanmayı da engeller. Ayak sağlığımız için ayakkabımız esnek olmalı, ön kısmının yerden yüksekliği bir santimetreyi aşmamalıdır.  Ayakkabımız, ayağımızı sıkmamalı ayak şeklimize uygun olmalı ne bol ne de dar olmalıdır. Ayakkabı alacağımız saatler ayak hacmimizin en fazla olduğu saatler olmalı, ayakkabıyı ayağa kalkarak denemeliyiz. Çünkü yere bastığınızda ayak tabanınız genişler böylece istediğimiz ayakkabıyı daha rahat seçebiliriz. Seçeceğimiz ayakkabının ayaklarımızın nem dengesini koruyabilmesi için deri ya da kumaştan olmasına özen göstermeliyiz.

Deri ayakkabılarda tabanın  kösele olmasına özen göstermeli silikon tabanlı ayakkabıları tercih etmemeliyiz. Ayakkabı alırken en uzun parmağımız ile ayakkabı arasında yarım santimlik boşluk olmasına dikkat etmeli, her iki ayakkabıyı da denemeli ikisinin de rahat olduğundan emin olmalıyız. Bulunduğumuz yere uygun ayakkabıyı almalı koşarken, yürüyüş yaparken, günlük ayakkabımızı değil yürüyüş ayakkabısını tercih etmeliyiz. Unutmamalıyız ki bağcıklı  ayakkabılarda ayaklarımız daha rahat eder. Kan dolaşımı  daha rahat ayarlanabilir. Su geçirmeyen ayakkabının hava da geçirmeyeceğini unutmamakta fayda vardır.

  1. Mine kaya dedi ki:

    güzel ayakkabı modelleri var yeni sezon için teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir