Kurumuş Çiçekleri Nasıl Canlandırırız ?

Hanımlar için büyük bir keyif olan çiçek yetiştimek havaların sıcak olduğu bu günlerde adeta kabus olmakta. Öyle ki dalgınlıkla bir gün sulamayı unuttuğumuz çiçeğimizi hemen kurumaya başlamış bulabiliriz.

Peki bu durumda ne yapmalıyız? Kurumaya başlayan çiçeklerimizi nasıl canlandırabiliriz? Bir kaç ipucu ile çiçeklerimizi eski canlılığına kavuşturuyoruz. Nelerdir bu yöntemler ?

 

Kurumuş yapraklardan kurtuluyoruyoruz. 

İlk olarak çiçeğimizi kurumuş olduğu saksıdan çıkarıyoruz. Çıkarma işleminde çiçeğimizin köklerine zarar vermemeye çalışalım. Ve kurumuş kökleri keselim.

Gübreli toprak 

Yeni bir saksıya gübreli toprak koyarak çiçeğimizi bu saksıya yerleştirelim. Çiçeğimiz birkaç gün sonra eski sağlığına kavuşacaktır.

Buz-Sıcak su

Çiçeğimizi canlandırmanın bir başka yöntemi ise kurumuş olan çiçeğin köklerine buz koymak ve arkasından sıcak su dökmek. Bu yöntem de çiçeklerinizi canlandıracaktır.

 

Böceklenmesini istemiyorsak

Bizim için zararlı olan sigara çiçeklerimizin böceklenmesini önlemektedir. Sigaranın küllerini su ile karıştırıp çiçeğin köklerine döktüğümüz takdirde çiçeğimiz böceklenmeyecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir