Süt İle Yapılabilecek Yüz Maskeleri

Çocukluktan ergenliğe insan vücudunun bütün gelişim aşamalarında süt bu gelişimin bir parçası olmuştur. Genelde anne sütüyle başlayan beslenme günlük sütlerden, pastörize ve kutu sütlere kadar uzanmaktadır. Uzmanlar da her gece yatmadan önce 1 bardak süt içilmesi önerisinde bulunmaktadır. Tamamen büyüme hormonlarının gelişmesi ve beslenme açısından yapılagelen bir ihtiyaçtır süt içmek. Aynı zamanda süt cilt ve güzellik bakımından da kullanılmaktadır. Cildin yapılanmasını, yenilenmesini hızlandırdığı gibi cildin nemlenmesi ve hava almasını da sağlamaktadır süt. Bunun bir yolu sütü kaynatıp içmektir. Diğer bir yolu ise sütü çiğ ve soğuk olarak cilde direkt uygulamaktır. Bunun da yolları ve maskeleri vardır. Cilt güzelliğini ve bakımını daha efektif bir şekilde sağlamak birçok süt kullanılarak yapılan maske kullanılmaktadır.

 

Süt Kaymağı İle Yapılan Maskeler:
Birer tatlı kaşığı bal ve süt kaymağının yüze uygulanır ve yaklaşık 20 dakika ciltte bekletilir. Sonrasında ise bol su ile yıkanır.
Özellikle kuru ciltler için uygulanan birer çorba kaşığı zeytinyağı ve süt kaymağı karışımı yine aynı şekilde 20 dakika bekleme sonunda yıkanmaktadır. Cildinizde güzel bir nemlendirici etkisi yaratmaktadır.
Süt kaymağı cildin sıkılaşmasını, yenilenmesini ve esneklik kazanmasını sağlar. Aynı zamanda cildi nemlendirir, yumuşatır ve daha pürüzsüz bir görünüm elde etmesini sağlar.

Süt İle Yapılan Maskeler:
Yine yüksek nemlendirici özelliği olan avokado ve süt karışımı 20 dakika süreyle cilde uygulanır. Fakat buradaki püf nokta avokadonun yaklaşık çeyreğini püre haline getirmek ve üzerine 2 çorba kaşığı oda sıcaklığındaki süt ile karıştırmaktır. Sonrasında cilde direkt uygulama yapılmaktadır.
Bal, yulaf ve sütten oluşan bu maske peeling etkisi göstermekle birlikte ölü hücrelerden kurtulmaya ve cildi yenilemekte oldukça yararlıdır. 2 çorba kaşığı süt, 2 çay kaşığı yulaf ve 1 çay kaşığı bal güzelce karıştırılır ardından cilde sürülür. 10 dakika sonunda yine bol su ile yıkanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir