Yaz Bahçesi İçin Öneriler

Yaz bahçesi yaz aylarında tatil yaparken bizi en rahatlatacak olan yerlerden birisidir. Yazın keyfi yaz bahçesindeki sohbetler, akşam yemekleri ve kahvaltılar ile taçlandırılır. Bunun için sıkıcı bir yaz bahçesinde değil içinizi açacak, yazın getirdiği doğal güzellikleri barındıracak bir bahçe olmalıdır. Yerinizin ne kadar ya da ne kadar geniş olduğu önemli değildir. Biraz toprak veya saksı, bir iki tane ağaç güzel bir masa ve sandalyeler aslında yeterli olacaktır fakat modern bir seçim de yapsanız daha köy evi gibi bir seçim de yapacak olsanız belli başlı şeyleri bir arada bulundurarak çok daha hoş bir görüntüye erişebilirsiniz.


Öncelikle ağaç ilk olarak yaz bahçelerinin olmazsa olmazıdır. Üzerinden meyve toplamak, dalından yemek kadar rahatlatıcı bir şey olamaz. Bu yüzden sevdiğiniz meyvelerin ağaçlarını dikmek oldukça iyi olacaktır. Bunun yanı sıra ekmek için küçük de olsa bir alan olması çok güzel olacaktır. Böylece maydanoz, domates, salatalık gibi ürünleri hem ellerinizle sulayıp büyütürsünüz hem sularken deşarj olursunuz hem yerken organik ve leziz bir şekilde yersiniz.


Eğer imkanınız var ise toprağa çim de ekin bu sayede çimlere basarak, çocuklarınızın üzerinde oynamasını sağlayarak daha enerjik olursunuz ve daha az stres sayesinde kendinizi daha enerjik ve daha canlı hissedersiniz. Sadece masada yemek yerine, pikniğe gitmiş gibi üzerinde kahvaltınızı yapabilirsiniz.
Plastik masa ve sandalyeler yerine bambu veya ahşap masa sandalye satın alın.

Bu şekilde hem oturduğunuzda kendiniz daha rahat hissedeceksiniz hem de görüntü olarak oldukça hoş olacak. Renkli masa örtüleri kullanın, bununla beraber küçük saksılarda bitkiler yetiştirin ve özellikle kahvaltılarda bunları masaya getirin. Masanın etrafına da küçüklü büyüklü birçok saksıda bitki ve çiçek yetiştirin. Onların eşliğinde yapılan sohbetler, içilen çaylar oldukça eğlenceli olacaktır.


Akşam ve gece saatleri için güzel bir ışıklandırma sistemi oluşturun. Bahçenin içine güneşten aldığı enerjiyi gene boyunca kullanan ışıklandırmalar ile süsleyin. Çok parlak ışıklar değil daha loş ışıklar kullanın. Karışık bir çok objeyi bir arada kullanmak yerine renkleri masa örtüsü ve saksılar ile ortama katın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir