Yürüyerek Kilo Verilir Mi?

İnsanlar ortalama bir tempoyla yürüdükleri zaman saatte 400 kalori harcıyor diyelim varsalım. Vücuttaki 1 kg yağ kütlesini eritmek için ise toplam 7200 kalori harcanmalı. Uzun lafın kısası 1kg vermek istiyorsanız 18 saat boyunca yürümeniz gerekir.
Tabi bu hesabı yaparken bir de yürüyüşün metabolizma hızlandırıcı etkisini düşürsek, tüm gün içerisinde yaklaşık 200 kalori de fazladan enerji harcanmış olunur. Yani buda demek oluyor ki, bir gün içerisinde 1 kg verebilmek için yaklaşık 12 saat yürümek gerekir.
Yürüyüş Yaparak Kilo Vermenin Faydaları
Her gün düzenli yürüyüş yapmak ömrünüzün uzamasını sağlayacaktır. Yürüyüş yapmak, zayıflamanın en kolay ve en güvenilir yoludur. Bu spor sayesinde kemiklerinizi güçlendirip, kilonuzu, kalp ve akciğer sağlığınızı kontrol altında tutmuş olursunuz.
Araştırmalar sonucunda haftada ortalama 20-25 kilometre yürüyen insanların, yürüyüş yapmayan insanlara nazaran daha uzun ömür sürdürdükleri kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra sağlıklı bir zayıflama ve kilo kontrolü açısından yürüyüş yapmak, vücut için ihtiyaçtan da ötedir.
Yürüyüş yapmak ile ilgili bazı bilgiler:
Yaptığınız yürüyüşün her dakikası, ömrünüzü neredeyse 2 dakika daha uzatır. Günlük 20 dakika fazladan yürüyüş yapmak, bir yıl içerisinde sizi 7 kilo daha eksiltir. Bir paket jelibon şekerini yakmanız için ise neredeyse futbol sahası boyutunda bir alan kadar yürümelisiniz. Eğer etkili ve sağlıklı bir biçim de zayıflamak istiyorsanız, sadece yürüyüş değil, yediklerinize ve tükettiğiniz besinin kalori değerine de dikkat etmelisiniz. Her gün uzun ve ritmik yürüyüşler yapmak, zayıflamanın en sağlıklı ve en etkili yoludur.
Kısa, hızlı yürüyüşler yapmak ise kalp ve akciğer sağlığınızın kontrol altında olması açısından en iyi yoldur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir